fbpx
Inteligencja Serca - Cel Życia
1227
page-template-default,page,page-id-1227,theme-bridge,bridge-core-2.1.9,op-plugin,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,columns-3,qode-product-single-tabs-on-bottom,qode-theme-ver-20.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive,elementor-default

Inteligencja Serca


Czym jest serce?


Wydaje się, że odpowiedź jest prosta. Serce to pompa dostarczająca, poprzez układ krwionośny, krew do wszystkich komórek ciała człowieka.

Nic więcej.

Rola serca jest daleko bardziej istotna i złożona.

Oczywiście pełni ono rolę pompy. Bije średnio 101 000 razy dziennie. Zapewnia przepływ ponad 7500 litrów krwi poprzez całą sieć tętnic, żył i naczyń krwionośnych.

Jednak jest to tylko funkcja niejako dodatkowa.

Austriacki badacz Rudolf Steiner odkrył w latach 30 dwudziestego wieku, że krew w żyłach i tętnicach porusza się sama z siebie ruchem spiralnym, a serce nadaje temu ruchowi jedynie przyspieszenie.

Od dawna człowiek chciał się dowiedzieć jaki organ jest tym najważniejszym, kontrolującym pracę całego organizmu i wszystkich jego funkcji. Powszechnie uważa się, że jest nim mózg. Dzieje się tak od prawie 600 lat, od eksperymentu Leonardo da Vinci, który zauważył, że połączenia ze wszystkimi organami człowieka skupiają się w jednym miejscu - w mózgu.

Nie był jednak w stanie stwierdzić wtedy, że mózg najpierw otrzymuje impulsy z serca, a dopiero potem wysyła odpowiednie instrukcje do poszczególnych organów. Działa niejako na polecenie serca, które jest centrum holistycznego systemu jaki jest w nas i jaki mamy do swojej dyspozycji.

Nowoczesna nauka zaczyna odkrywać czym jest serce. Uznaje jego rolę jako źródła intuicji i wielkiej mądrości, przy czym nadal pełni ono rolę organu, które zapewnia człowiekowi życie.

Serce ma wiele niezależnych i inteligentnych funkcji:

 1. serce zaczyna bić w zarodku ludzkim zanim uformuje się mózg. Od tego momentu zaczyna się szybki i kompleksowy rozwój płodu,

 2. między sercem a mózgiem ma miejsce ciągła, dwustronna komunikacja,

 3. serce wysyła do mózgu więcej informacji niż mózg przesyła do serca,

 4. serce wysyła sygnały do mózgu, które pomagają w dokonywaniu świadomych wyborów i decyzji,

 5. serce pomaga synchronizować pracę wielu systemów w ciele, dzięki czemu mogą one pracować we wzajemnej harmonii,

 6. sygnały płynące z serca do mózgu, oddziałują przede wszystkim na centra odpowiedzialne za strategiczne myślenie, czasy reagowania i samo regulację.Mózg w sercu.


W 1991 r. zespół naukowców prowadzony przez dr. Andrew Armour na Uniwersytecie w Montrealu odkrył, że w sercu znajduje się sieć neuronów zwanych neurytami. Można nazwać to małym mózgiem. Działa on w sposób podobny do właściwego mózgu w głowie.

Najważniejszą rolą mózgu w sercu jest wykrywanie zmian poziomu hormonów i substancji chemicznych w ciele oraz przesyłanie informacji do mózgu, aby ten podjął właściwe działania. Komunikacja odbywa się poprzez impulsy elektryczne - swoisty uniwersalny język dla tych organów.

Funkcje mózgu serca:

 1. bezpośrednia komunikacja z komórkami nerwowymi w innych organach w ciele,

 2. mądrość serca zwana inteligencją serca,

 3. intencyjne stany głębokiej intuicji.

 4. intencyjne zdolności przewidywania sytuacji zanim się wydarzą,

 5. mechanizm samodzielnego uzdrawiania się,

 6. umiejętności szybkiego uczenia się.

Mały mózg może działać niezależnie od głównego mózgu, myśleć, uczyć się czy pamiętać. W harmonijnym połączeniu z mózgiem w głowie mogą stworzyć synchroniczną sieć łączącą moc obydwu najważniejszych organów jakimi dysponuje człowiek - serca i mózgu.Moc serca.


Serce jest najsilniejszym źródłem energii elektromagnetycznej w ciele człowieka i tworzy największe pulsujące pole elektromagnetyczne ze wszystkich organów naszego ciała.

Pole elektryczne serca ma ponad 60 razy większą amplitudę niż elektryczna aktywność generowana przez mózg. Można je zmierzyć elektrokardiogramem (ECG) i da się je wykryć w każdym punkcie powierzchni ciała.

Pole magnetyczne generowane przez serce jest ponad 100 razy silniejsze niż pole magnetyczne mózgu. Może być wykryte w odległości ok. metra we wszystkich kierunkach od ciała poprzez urządzenie zwane magnetometrem. Na tyle pozwalają możliwości tej aparatury, co nie znaczy, że pole ma tylko taki zasięg. Tylko tyle potrafimy obecnie zmierzyć.

Badania prowadzone przez Instytut HeartMath z USA pokazują również, że na częstotliwości poszczególnych pulsów pola magnetycznego serca wpływają stany emocjonalne człowieka. Co więcej poprzez to pole, z naszego serca emitowane są sygnały magnetyczne, które wpływają na osoby znajdujące się w naszym otoczeniu.

Mamy więc w sobie ogromnej mocy urządzenia elektromagnetyczne, które cały czas nadają i odbierają sygnały, jakie wysyłamy pomiędzy sobą. Najczęściej nie jesteśmy tego świadomi starając się ukrywać myśli i tłumić emocje. Wydaje nam się, że nikt tego nie jest w stanie zauważyć, a nasze serce wszystko to wysyła na zewnątrz. Poprzez pole elektromagnetyczne i system nerwowy inni ludzie odbierają je, choć nie potrafią ich świadomie odczytać. Czują jednak dokładnie to, co my przetwarzamy w sobie.

Koherencja (synchronizacja) serca i mózgu pozwala nam wykorzystać pełną moc naszego serca.Koherencja - stan optymalny.


Kiedy odczuwamy wysokowibracyjne uczucia z poziomu serca, takie jak wdzięczność, miłość, współodczuwanie - wchodzimy w stan koherencji. Nasz organizm osiąga wtedy harmonię na poziomie mentalnym, emocjonalnym i fizycznym. Dochodzi do synchronizacji częstotliwości fal mózgu oraz rytmu pracy serca.Z poziomu psychofizjologicznego, to optymalny stan funkcjonowania człowieka. Mamy wtedy przejrzystość myśli, emocjonalną stabilność, łatwość podejmowania nawet najtrudniejszych decyzji z pełnym spokojem, wzrasta nasza kreatywność i koncentracja.

Źródło zdjęcia: Instytut Heart Math®

Na zdjęciu pochodzącym z zasobów Hearth Math Institute widać moment zestrojenia pracy serca, co jest spójne z ciśnieniem krwi i oddechem.

Koherencja nie jest relaksacją, choć czujemy wewnętrzny spokój. Nie dochodzi w jej trakcie do zwolnienia rytmu pracy serca, a do jego bardzo równej i regularnej pracy. W stan koherencji możemy wejść, kiedy będziemy oddychać w uważny, wolny i rytmiczny sposób - wdech i wydech po minimum 5 sekund.

Koherencja pozwala wykorzystać pełną moc serca i mózgu, które tworzą swoisty synchroniczny system połączonych "urządzeń" elektromagnetycznych.Intuicja.


Intuicję posiadają wszyscy ludzie. Nie każdy jednak jest tego świadomy i nie każdy potrafi z niej korzystać i czerpać wartość jaką przynosi w codziennym życiu.

Opanowanie sztuki rozwoju i zaufania do własnej inteligencji intuicyjnej jest w obecnych czasach ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Według badań uniwersytetu UCLA w Kalifornii, każdy człowiek codziennie jest obiektem odbierającym prawdziwe tsunami informacyjne. Ilościowo stanowi to równowartość zawartości danych zawartych w 174 gazetach. To jest ponad 5 razy więcej niż 20 lat temu.

W tym zalewie informacji znajdują się niezliczone opinie, porady ekspertów i niezliczonych guru, którzy mówią co należy robić, by żyć w lepszy sposób niż obecnie.

Jedynym systemem nawigacyjnym jakiego potrzebujemy, jest mądrość, którą przechowuje inteligencja intuicyjna. Kiedy będziemy się nią kierować, poprowadzi nas do wyborów, koncepcji, inspiracji, które będą drogą do tego, co jest w naszym najlepszym interesie.

Intuicja jest językiem subtelnym, więc zrozumienie rozmaitych sposobów, przez które się komunikuje, tworzy głęboką i bardzo ważną relację. Intuicja działa poprzez ciało i system nerwowy na wielu poziomach. Od podstawowego, odpowiedzialnego za przeżycie, do poziomów wysoko zaawansowanych konwersacji.

Poziom 1 – Wewnętrzny instynkt

Atrybuty: bezpieczeństwo, przetrwanie

Określenie intuicji jako instynktu to najbardziej rozpowszechniona i tak interpretowana definicja. Jednak to tylko mała część całego systemu inteligencji intuicyjnej.

Instynkt działa w sposób bardzo prosty i podstawowy. Oznacza to, że komunikuje się poprzez przeciwstawne odczucia, używa takich zwrotów jak: nie lub tak, stop lub idź, bezpieczny lub niebezpieczny, teraz lub później – przekazując nam ważne komunikaty.

Słuchanie tych sygnałów pomoże  w uzyskaniu odpowiedzi na następujące pytania: „Czy ten wybór, osoba, relacja służy mojemu najlepszemu interesowi?”, „Czy osiągnę powodzenie w tym środowisku, miejscu pracy?”, „Czy ta sytuacja pomoże mi w zaspokojeniu moich potrzeb?”

Poziom 2 – Inteligencja Serca

Atrybuty: odwaga, współczucie i komunikacja

Inteligencja serca zachęca do rozwinięcia i zastosowania w praktyce życiowej odwagi, współczucia i atencji oraz użycia ich do komunikacji i relacji z wszelkimi otaczającymi nas formami życia. Ona prowadzi do tego co jest najbardziej odpowiednie do powiedzenia lub wykonania we właściwym czasie i miejscu. Umożliwia połączenie i komunikację, najczęściej w sposób niewerbalny, by stworzyć relację z ludźmi, ze zwierzętami w sposób, który trudno opisać racjonalnie słowami, czy wyrazić poprzez myśli.

To centrum mądrości zachęca do zadania pytań: „Czy moje życie wypełnione jest pięknem?”, „Czy kocham to co robię?”, „Jak mogę doświadczyć więcej radości?”, „Co zrobiłbym w życiu, gdybym przestał się bać?”, „Czy daję z siebie wszystko to co mam najlepszego?”

Poziom 3 – Potęga Wizjonerska

Atrybuty: wyobraźnia, pewność wizjonerska, możliwości kreatywne

Trzeci poziom inteligencji intuicyjnej to, często postrzegane jako mistyczne i mało zrozumiałe, zdolności percepcji pozazmysłowej (ESP), duchowe widzenie i świadome śnienie.

To jest poziom intuicji, w którym pojawiają się niestandardowe rozwiązania, przełomowe koncepcje i wynalazki.

Kiedy to centrum mądrości jest aktywne, prowadzi do zadawania pytań takich jak: „Co widzę jako rozwiązanie lub możliwość”, „Czy jest coś co przeoczyłem lub pominąłem?”, „Jakim marzeniom nie daję pozwolenia, by stały się moją rzeczywistością?”

Poziom 4 – Połączenie z Mądrością Wszechświata

Atrybuty: uniwersalna świadomość jedności

Czwarty poziom inteligencji intuicyjnej jest najmniej fizyczny ze wszystkich. Ten rodzaj intuicji jest najczęściej aktywowany podczas głębokiej medytacji lub zaawansowanych praktyk pracy ze świadomością. Najwyższy poziom intuicji, jaki może rozwinąć człowiek w swojej formie fizycznej, pozwala na pełną świadomość połączenia z inteligencją źródła całej mądrości i życia i wykorzystania tego w procesie kreowania swojej rzeczywistości.

Jeśli funkcjonujemy na tym poziomie intuicji, mamy świadomość, że wszystko w życiu ma wartość i jest właściwe, że mamy wewnątrz siebie moc zmiany i uzdrowienia swojego życia, jeśli tylko się na to zdecydujemy.

Tutaj nie ma pytań. Jest tylko czysta świadomość.Inteligencja serca.


Inteligencja serca jest przepływem świadomości, zrozumieniem i intuicyjnym przewodnictwem, jakiego doświadczamy, kiedy umysł poprzez myśli i emocje, znajdzie się w koherentnym zestrojeniu z sercem.

Serce odgrywa w tym procesie zestrojenia główną rolę, ponieważ jest źródłem nie tylko wysoko wibracyjnych uczuć jak miłość czy wdzięczność, ale także stanowi centrum mądrości intuicji i wewnętrznej odwagi.

Bardzo często mówi się – „włóż w pracę serce”, czy „powiedz to z serca”, co oznacza, że nasze serce jest czymś znacznie więcej niż pompą podtrzymująca życie. Te zwroty odnoszą się do intuicyjnej, energetycznej przestrzeni naszego serca, które prowadzi nas do głębi naszej Istoty. Pełni tego kim jesteśmy.

Serce jest centrum naszego systemu energetycznego, którego nie możemy zmierzyć, dotknąć lub zobaczyć. Mają one luźny związek z naszą biologiczną aktywnością i są niejako ukryte przed bezpośrednią obserwacją.

Nie widzimy naszych uczuć czy intuicji, ale możemy je bardzo wyraźnie i silnie odczuwać.

Serce, jako fizyczny organ, jest połączone z mózgiem i odgrywa istotną rolą w naszych procesach percepcji i emocjonalnego doświadczania.  Ma ono komunikacyjne połączenia z energetyczną przestrzenią serca.

Tą drogą przepływa na poziom przez nas odbierany – poziom psychofizyczny - mądrość naszej głębokiej inteligencji, informacji z poziomu naszej duszy. Możemy następnie wykorzystać te sygnały i wskazówki w naszych codziennych interakcjach, decyzjach i doświadczaniu.

Kiedy jesteśmy całkowicie skupieni na głębokim połączeniu z energetyczną przestrzenią naszego serca, mamy głęboki i „czysty” intuicyjny kontakt z Wyższą Inteligencją.

Dzięki temu samo regulacji ulegają nasze myśli i emocje, ponieważ nasza uwaga i energia przestała skupiać się na umyśle.

Zwiększa się przepływ intuicyjnych informacji i wskazówek, który możemy nazwać wewnętrznym głosem.

Wzrasta znacząco nasza świadomość i zmienia się zasadniczo nasza rzeczywistość i jakość życia.

Część tekstów opracowano na podstawie treści pochodzących z Instytutu Heart Math ® z USA, na podstawie ważnego certyfikatu Hearth Math® Facilitator.