fbpx
Lęk – największe zagrożenie obecnego czasu. - Cel Życia
2739
post-template-default,single,single-post,postid-2739,single-format-standard,theme-bridge,bridge-core-2.4.2,op-plugin,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,columns-3,qode-product-single-tabs-on-bottom,qode-theme-ver-22.7,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.2.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-2599

Lęk – największe zagrożenie obecnego czasu.


Znajdujemy się w stanie przymusowej kwarantanny już od kilku tygodni i nie wiadomo jak długo jeszcze ona potrwa. Pojawiają się nowe restrykcje, informacje i niestety coraz więcej konsekwencji. W dniu dzisiejszym opublikowane zostały wyniki badań przeprowadzonych przez konfederację pracodawców Lewiatan, z których wynika, że 47% badanych obawia się utraty pracy, a 51% znaczącego spadku dochodów.
Zaczynamy się coraz bardziej bać.


Lęk ten w mniejszym stopniu zaczyna dotyczyć naszego zdrowia, ale zaczyna być coraz bardziej związany z pieniędzmi i utrzymaniem siebie oraz rodziny. Rośnie niepewność, gdyż brak skutecznych rozwiązań, które mogłyby temu przeciwdziałać.
Lęk zaczyna się nasilać.
Będzie się wzmacniał, im częściej i bardziej intensywnie będziemy myśleć o tym co jest, co będzie, o kolejnych konsekwencjach izolacji.


Nasza niepewność może przyjmować postać od martwienia się, aż do paraliżującego lęku. Może trwać chwilę lub nawet wiele dni, czy tygodni. Przybiera wtedy postać chroniczną, ponieważ nie wiemy jak się od tego uwolnić.
Skłaniać może do sięgania po środki, dzięki którym choć przez chwilę oderwiemy się od rzeczywistości i zapomnimy. Pojawić się mogą także próby odreagowania lęku poprzez agresję w stosunku do innych, przede wszystkim najbliższych ludzi.
Im częściej doświadczamy lęku, obsesyjnych myśli, które nas ku niemu prowadzą, tym bardziej przepełnione lękiem stają się nasze reakcje, w wielu przypadkach zupełnie nieadekwatnie do sytuacji. Przebywając w stanie długotrwałego stresu, nasz system emocjonalny przestaje sobie skutecznie z tym radzić.


Kiedy ogarnia nas lęk, ciało zalewane jest hormonami stresu, co powoduje znaczny ubytek życiowej energii. Dlatego też, w konsekwencji, czujemy narastające zmęczenie psychiczne oraz fizyczne. Pojawić się może większa irytacja, brak cierpliwości, złość, nadmierna krytyczność w stosunku do siebie, poczucie winy i na końcu depresja. Wspomniana kaskada emocji sprawia, że rozstrojeniu ulega praca naszego systemu nerwowego, a on przecież odpowiada za kontrolę blisko 90% funkcji naszego ciała.
Lęk zaczyna być mocno odczuwany na poziomie naszego ciała w postaci krótkiego, nieregularnego oddechu, ataków paniki, duszności, przyspieszonej pracy serca czy problemów ze snem.
Jeśli już teraz, w sposób powtarzalny, doświadczamy niektórych z powyższych symptomów, to sygnał, by bardziej zająć się sobą.
Pod wpływem lęku nie podejmiemy żadnych dobrych decyzji, działań, nie znajdziemy potrzebnych nam rozwiązań.


Za wszystkie wymienione objawy odpowiada nasz umysł, który wyzwala je i wzmacnia dzięki kreowaniu kolejnych myśli i emocji. Ciągły lęk prowadzi do obsesyjnego myślenia i wyglądania nadciągającej katastrofy w postaci spełnienia się najczarniejszych scenariuszy, projektowanych w naszym umyśle.
Możemy próbować się przed tym bronić zaprzeczając lub tłumiąc narastające emocje. Narażamy się jednak w ten sposób na ich eksplozję, która może nastąpić w całkiem niespodziewanym przez nas momencie. Wypieranie będzie kosztować nas także bardzo dużo energii.


Rozwiązanie leży w nas samych. Mamy do dyspozycji inteligentne narzędzia, które pomagają w powrocie do równowagi i redukcji stresu, lęku oraz eliminacji wszystkich symptomów.
Zapewnia je nasze serce i odpowiedni sposób oddychania. Serce w naturalny sposób zarządza całym naszym ciałem i wszystkimi systemami wewnętrznymi. Równa, harmonijna jego praca powoduje, że ogarnia nas spokój, mamy poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że nie spotka nas nic złego. W tym stanie mamy kontakt z naszą intuicją i jesteśmy w stanie znaleźć najlepsze rozwiązanie w nawet najbardziej krytycznej sytuacji lub otrzymamy odpowiednią pomoc.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x