
23 mar 4 istotne przyczyny stresu i problemów ze snem
W
dzisiejszym gwałtownie zmieniającym się świecie każdy z nas wystawiony
jest na wiele stresorów i często rozwijamy niezdrowe nawyki, z którymi
później bardzo trudno sobie poradzić.
Warto sprawdzić, które stały się naszym osobistym doświadczeniem:
1. Przeładowanie informacjami
Większość z nas musi przetwarzać i radzić sobie z ciągle zwiększającymi się ilościami informacji. Odbieramy znacznie więcej informacji, niż nasze systemy mentalny i emocjonalny są w stanie sobie z tym poradzić. Dzienna dawka informacji odpowiada zawartości ponad 170 gazet. Niektóre osoby stają się uzależnione od mentalnej stymulacji i potrzeby ciągłego przeglądania skrzynki mailowej, pisania smsów, przebywania na facebook, w internecie, oglądania wiadomości lub grania w gry, aż do późnych godzin nocnych.
Ta nadmierna stymulacja i ciągłe przyciąganie naszej uwagi, tworzą rodzaj mentalnego stresu i powodują wydatkowanie naszej energii, co w miarę upływu czasu przynosi żniwo w postaci trudności ze skupieniem się i rozregulowanie pracy całego ciała. Możemy zawsze zadać sobie pytanie – Czy faktycznie chcę i potrzebuję robić to teraz?
2. Szybkość zmian
Ważnym czynnikiem stresującym jest poczucie, że czas przyspiesza, a jednocześnie jest coraz więcej do zrobienia i nie wystarcza na to doby. Powstaje emocjonalne napięcie i mentalne zagubienie. Uruchomiona zostaje w naszym organizmie produkcja dużych ilości kortyzolu. Roście obciążenie systemu nerwowego i poczucie wypalenia. Wszystkie te zjawiska zaburzają nasz sen.
Tempo zmian w naszym otoczeniu się zwiększyło, tak jak towarzysząca mu skala ludzkich reakcji. Powoduje to ogólne wzmocnienie poczucia stale uciekającego czasu. Rośnie niepokój, niecierpliwość i irytacja. Powszechna moda i presja pośpiechu pcha nas do robienia wielu rzeczy w tym samym czasie. Można zaoszczędzić sobie stresu znajdując czas na równowagę, zanim zaczniemy nowe zadanie lub pozyskamy nowe informacje. Zaoszczędzimy sobie w ten sposób energię.
3. Zmęczenie stymulacją
Chcąc nadążyć za tempem życia i próbując zrobić wszystko, co jest do zrobienia, wielu ludzi sięga po większe ilości kawy, napojów energetyzujących lub przyjmuje różne stymulanty, zwłaszcza, jeśli brakuje im snu. Ciągłe wydatki energetyczne, zasilane przez kofeinę lub inne substancje, mogą prowadzić do pogłębienia się chronicznego zmęczenia, które z kolei wpływa na poziom zdrowia. Powstaje nierównowaga hormonalna zaburzająca naturalny cykl i rytm snu.
4. Stresory środowiskowe
Poczucie przeładowania oznacza, że nasz umysł i emocje nie nadążają, więc stajemy się bardziej reaktywni, poirytowani lub zmartwieni. Jeśli do tego dochodzi zmęczenie, nawet niewielkie zakłócenia mogą wywołać gwałtowną reakcję. Jeśli pomnożymy naszą nadmierną reaktywność przez ilość wszystkich osób w naszym otoczeniu, którzy także mają poczucie przeładowania, stworzy się kolektywna, wyczerpująca i stresująca atmosfera. Może ona dać podstawy lękom, co silnie oddziałuje na nasz system nerwowy i potem trudno jest zasnąć lub pozostać w stanie snu w ciągu nocy.
Jeśli dziś doświadczasz trudności ze snem,
przyjrzyj się uważnie sposobowi, w jaki funkcjonujesz. Zacznij od
drobnych zmian, by zwiększyć szanse na powrót do równowagi.