fbpx
A może nie-planuj swojego roku… - Cel Życia
2174
post-template-default,single,single-post,postid-2174,single-format-standard,theme-bridge,bridge-core-2.7.5,woocommerce-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-overridden-elementors-fonts,columns-3,qode-product-single-tabs-on-bottom,qode-theme-ver-29.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,elementor-default,elementor-kit-2599

A może nie-planuj swojego roku…

 

Tradycyjnie przystępujemy z początkiem roku do tworzenia rozmaitych ważnych planów na właśnie rozpoczęty 2020 rok, by tym razem przebiegł on inaczej niż poprzednie lata. Planujemy, ale najczęściej za miesiąc lub troszkę później odłożyć przygotowaną pieczołowicie listę działań i zamierzeń na półkę wraz z ich realizacją.

 

Czy planowanie jest w ogóle potrzebne?

 

Bardzo potrzebuje go umysł, który musi być ciągle zaangażowany w jakąś aktywność. Planuje, a potem szuka usprawiedliwień dlaczego się nie udało, co poszło nie tak. Analizuje plany i zaprasza do ciągłego myślenia o planach, o tym jakby było cudownie, gdyby to wszystko już było teraz rzeczywiste. Umysł chce wszystko kontrolować i wydawać się niezbędny do życia. Jeśli jednak plany nie zostaną zrealizowane, będą odłożone, umysł zaprosi nas do frustracji, bezradności, poczucia winy, a nawet depresji.

Można umysłowi zrobić niespodziankę i nie planować.
Co zatem zrobić zamiast planowania działań i swojej najbliższej przyszłości?
Można podążyć w innym kierunku niż proponuje umysł i sprawdzić jaka będzie różnica.

 

Krok 1
Wycisz umysł poprzez uważny oddech. Niech na dłuższa chwilę zamilknie lub przynajmniej zwolni z myślami, emocjami, rozważaniami czy analizami. Poddaj się ciszy w głowie tak bardzo, jak tylko potrafisz.

 

Krok 2
Skorzystaj z intuicji. Kiedy umysł się wyciszy, do głosu dopuścisz intuicję. Wykorzystaj ja jako swojego osobistego doradcę. Zadaj pytanie, kierują je do swojego wnętrza, do intuicji, jaki będzie najlepszy pierwszy krok, co masz zrobić, jakie będzie najlepsze działanie. Dostaniesz taką wskazówkę. Potem pozostanie wykonanie tego, co podpowiedziała Ci intuicja. Jak skończysz działanie, zapytaj o kolejny krok. I w taki sposób możesz poruszać się do przodu. Bez planu i myślenia o tym. Takie podejście może dotyczyć spraw prostych, jak i tych poważnych jak związek, praca zawodowa czy finanse.

 

Krok 3
Możesz nauczyć się korzystać z inteligencji serca i uzyskasz wtedy dostęp do własnej głębokiej mądrości. Tam nie sięga umysł ze swoimi rozterkami, ciągłą analizą przeszłości i projektowaniem jej na przyszłość. Być może brzmi to abstrakcyjnie, ale możesz potraktować inteligencję serca jako swoją własną nawigację życiową. Wskaże Ci ona najlepszą drogę, decyzje do podjęcia, działania do wykonania podczas poruszania się po tej drodze.
Oszczędzasz wtedy czas i przede wszystkim unikasz kosztownych błędów.
Idziesz jak po sznurku. Choć nie widzisz końca tej drogi, to wewnętrzny spokój, jaki czujesz podczas podejmowania decyzji i realizowania nawet trudnych działań jest sygnałem, że poruszasz się w najlepszym dla siebie kierunku.
Tak jakbyś w nawigacji samochodowej jechał do nieznanego sobie miejsca. Ufasz urządzeniu, że doprowadzi Cię najbardziej właściwą trasą na miejsce.

 

Zamiast ciągłych planów i szukania doskonałych sposobów na lepsze planowanie, możesz użyć zasobów, które masz w obie i są one gotowe, by Ci służyć.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x