fbpx
Co może być celem życia? - Cel Życia
6448
post-template-default,single,single-post,postid-6448,single-format-standard,theme-bridge,bridge-core-2.7.5,woocommerce-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-overridden-elementors-fonts,columns-3,qode-product-single-tabs-on-bottom,qode-theme-ver-29.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,elementor-default,elementor-kit-2599

Co może być celem życia?

Czasem, pod wpływem życiowych doświadczeń czujemy potrzebę zadania sobie pytania: Jaki jest cel mojego życia? O co w tym wszystkim chodzi?

Choć nie każdy się nad tym głębiej pochyla i chce znaleźć odpowiedzi, potrzeba poznania sensu ziemskiej egzystencji, kierunku, poszukiwania spełnienia w tym co się robi, wydaje się dość powszechna i ważna.

Czy zatem każdy ma jakiś konkretny cel w życiu? Jakieś określone zadania do wypełnienia, role do zagrania, osiągnięcie czegoś konkretnego?

Odpowiedź w zasadzie brzmi – tak. Jednak nie jest ona tak trywialna, jak i niebanalny jest inteligentny proces życia.

Rzymianie mawiali: Omnes viae Romam ducunt – wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, podobnie więc cel życia każdego człowieka można ująć w 2 słowach – wzrost świadomości. Jednak dla każdego oznacza to co innego. Inną drogą będzie zmierzać do swojego Rzymu. Będzie ona wiodła przez specyficzne życiowe doświadczenia. Lekcje, które nas kształtują. Są one nieuniknione i objawiają się w pełni zawsze we właściwym czasie, formie i z udziałem właściwych ludzi. Przechodzimy w trakcie życia swoiste formatowanie, transformację.

Czasem zajmie to kilka miesięcy, czasem lat, a często po prostu całe życie będzie jednym długim etapem. Dla jednych lekcją może być poradzenie sobie z poczuciem odrzucenia lub samotności, dla innych kluczowym wyzwaniem stanie się swoboda emocjonalnej ekspresji lub wyjście z poczucia zależności i ograniczania przez innych ludzi. U niektórych lekcji tych będzie zatrzęsienie, niczym wiśni na drzewie. Przejście przez jedną życiową lekcję otwiera drogę do następnej, aż w końcu objawi się nasz pełen potencjał i zobaczymy życie z wyższej perspektywy. Staniemy się wtedy gotowi, by użyć właściwie naszych zdolności, a pełna ich gama stanie się gotowa do naszej dyspozycji.

Jedni z nas mają bardziej intensywny zakres przeżyć, ponieważ muszą w swojej drodze wspiąć się nieco wyżej. Nie są jakoś specjalnie wyróżnieni. Po prostu ich wyjściowy potencjał świadomości, z którym pojawili się w tym życiu jest wyższy. Muszą więc osiągnąć, a nawet przekroczyć ten poziom. Są bardzo precyzyjnie kierowani na tej drodze. Otrzymują wskazówki, adekwatne do aktualnego poziomu świadomości, a wola ogranicza się w zasadzie do otwartości i gotowości, by przestać opierać się inteligentnemu procesowi życia.

Inne osoby podążają swoją drogą z nieco większą swobodą wyboru, jednak prowadzić on będzie wokół kluczowych doświadczeń, które, jak wszyscy, muszą przeżyć.

Każda droga jest tak samo ważna, nikt nie jest specjalnie wyróżniony, bardziej ważny od drugiego. Zależą one od poziomu świadomości i tego, co specyficznie mamy do przejścia w trakcie całego życia. Każda lekcja i doświadczenie życiowe pozwalają nam kształtować siebie, a w zasadzie odzierać zasłony iluzji, które przesłaniają nam to Kim Jesteśmy w istocie.

Na tej naszej drodze wypełniamy rozmaite role, mamy różnorodne zainteresowania, talenty do dyspozycji, z którym możemy robić użytek. Realizujemy się w jakiś sposób zawodowo i finansowo, mamy relacje z innymi ludźmi. Wszystko to służy nam jedynie w przejściu drogi. Jest tylko pomocne przez krótszy lub dłuższy czas w trakcie naszej podróży. Nie jest ona łatwa. Często możemy się gubić, jednak zawsze pojawi się sygnał, wskazówka, niczym światło latarni morskiej dla zagubionego statku we mgle.

Celem naszego życia jest proces sam w sobie, ono samo w swej bogatej pełni i mądrości. A jego scenariusz został napisany zanim się urodziliśmy.

Podsumowaniem niech będą słowa Dana Millmana, autora książek i nauczyciela:

„Jesteśmy tutaj, by wspiąć się na górę – obszar specjalnego potencjału, lecz także specyficznych wyzwań. Ta wspinaczka, nasz ewolucyjny proces jest pełen trudności. Jednak czyni nas mocniejszymi, mądrzejszymi i na głębszym poziomie po prostu ludźmi. Im wyżej wejdziemy, tym piękniejszy roztacza się widok, ponieważ zaczynamy postrzegać nasze życie z innej perspektywy, doceniamy szeroką panoramę ludzkich doświadczeń aż do momentu, kiedy ujrzymy znacznie większy obraz – nieskończoną liczbę twarzy Boga”.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x