
23 paź Czym różni się koherencja serca od relaksacji?
Istnieje wiele technik medytacyjnych i relaksacyjnych, a podstawą większości z nich jest uważny oddech przynoszący neutralizację myśli. Podobnie jest w przypadku koherencji serca, podczas której oddech skupiony na sercu pomaga wyciszyć umysł i przenieść uwagę z procesów mentalnych do serca.
Koherencja nie jest jednak formą relaksacji. Prowadzi nas dużo dalej, do pełnej synchronizacji serca i mózgu, gdzie organy te zaczynają wtedy pracować jako jeden spójny system, z częstotliwością oscylująca wokół stałego poziomu 0,1 Hz. Harmonizuje się przebieg fal mózgowych z rytmem pracy serca. Harmonizację osiąga cały organizm.
Relaksacja to przede wszystkim stan charakteryzujący się niskim poziomem energii, podczas którego odpoczywa nasze ciało i cała sfera mentalna.
Koherencja wprowadza nas w stan spokojnej równowagi, jednak poziom naszej energii jest wysoki, co pozwala nam na szybie wykorzystanie jej w działaniach i czynnościach, w których wymagana jest jasność myślenia, koncentracja, konieczność rozwiązywania problemów lub podejmowania decyzji, współpraca, koordynacja i jakakolwiek aktywność psychiczna.
W ciągu kilku minut podnosimy poziom życiowej energii, dzięki czemu doświadczamy dużo bardziej pozytywnych zdarzeń i znacząco zmienia się nasza komunikacja z ludźmi. W stan koherencji można wejść z otwartymi oczami, nawet podczas spotkania. Generalnie zawsze, kiedy czujemy spadek poziomu energii.
Na załączonym obrazku rytm pracy serca i częstotliwość: u góry dla relaksacji, u dołu dla koherencji serca.
(wykres pochodzi ze zbiorów Heart Math)