
14 cze Mózg serca
W 1991 r. zespół naukowców z Uniwersytetu w Montrealu, kierowany przez dr. Andrew Amour odkrył, że w obrębie serca 40 000 wyspecjalizowanych neuronów sensorycznych zwanych neurytami tworzy sieć komunikacyjną. Są to komórki realizujące funkcje tożsame z tymi, które znajdują się w mózgu właściwym.
Kluczową rolą tego tzw. małego mózgu serca jest wykrywanie zmian poziomu hormonów i innych substancji chemicznych w organizmie oraz przesyłanie informacji o tych zmianach do mózgu, by mógł on odpowiednio zareagować. Mózg właściwy pełni więc rolę bardziej wykonawczą, a nie kierującą wszystkimi procesami w ciele.
Mózg serca działa w 2 wzajemnie powiązanych ze sobą obszarach:
– niezależnie od właściwego mózgu myśli, uczy się, zapamiętuje, odbiera nasz świat wewnętrzny i zewnętrzny,
– współpracuje harmonijnie z mózgiem, by zapewnić optymalne wykorzystanie pełni możliwości naszej sieci neuronowej, którą te 2 organy ze sobą współdzielą.
Zachwycamy się sztuczną inteligencją, technologią stworzoną przez człowieka, próbujemy szukać odpowiedzi w gwiazdach, gdzieś daleko od tego, co mamy nawet bliżej, niż na wyciągnięcie ręki.
„Starożytne tradycje zawsze uważały, że to serce, a nie mózg, stanowi centrum wielkiej mądrości, uczuć i pamięci, a także jest portalem do innych kręgów egzystencji”.
– Gregg Braden
Na ile dziś korzystasz z możliwości swojego serca?