fbpx
Skąd biorą się tak częste obecnie problemy ze snem? - Cel Życia
2533
post-template-default,single,single-post,postid-2533,single-format-standard,theme-bridge,bridge-core-2.7.5,woocommerce-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-overridden-elementors-fonts,columns-3,qode-product-single-tabs-on-bottom,qode-theme-ver-29.4,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,elementor-default,elementor-kit-2599

Skąd biorą się tak częste obecnie problemy ze snem?

 

 

Jeśli zdarzają ci się kłopoty z wysypianiem się, nie jesteś odosobniony. Na całym świecie problem ten dotyczy wielu milionów ludzi.

 

Istnieje szereg czynników, które powodują zaburzenia snu. Należą do nich poważne życiowe zmiany, praca zawodowa, trudności finansowe, problemy w relacjach, stan zdrowia, depresja. Bezsenność często prowadzi do powstania zjawiska błędnego koła. Wybudzasz się w ciągu nocy i zdajesz sobie z tego sprawę, choć w tym czasie powinieneś być pogrążony w głębokim śnie. Zaczynasz się tym niepokoić. Powoduje to przepływ adrenaliny w twoim ciele. Ona z kolei pobudza mózg i ciało do aktywności. Jesteś gotowy zacząć dzień, choć jest właśnie środek nocy.

 

Trudności ze snem są zawsze efektem stresu i towarzyszących mu emocji. Być może czujesz, że brakuje ci na wszystko czasu, może brakuje też cierpliwości, ponieważ wszystko nie układa się zgodnie z twoimi oczekiwaniami. Może masz poczucie utraty kontroli.

 

To co czujesz i przeżywasz w ciągu dnia, wpływa na jakość twojego snu w nocy. Emocje oddziałują na twój układ nerwowy, aktywują uwalnianie się kolejnego hormonu stresu – kortyzolu. Już nawet kilka minut frustracji lub irytacji może poważnie zwiększyć jego produkcję w ciele. Pozostaje on potem aktywny jeszcze przez wiele godzin.

 

Stres pozbawia cię zasobów energii. Zaczynasz czuć bóle głowy, niestrawności, stajesz się bardziej podatny na emocje i przesadne reakcje z nimi związane, trudno jest się skupić i podejmować dobre decyzje. Rośnie podatność na choroby i infekcje. Spada twoja zawodowa produktywność. Narasta stan permanentnego zmęczenia.

 

Nie musisz być jednak ofiarą stresu i bezsenności.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x