25 paź Umysł – najważniejsze wyzwanie w procesie świadomego życia.
Umysł nie jest fizyczny. Nie jest mózgiem, choć często bywa z nim kojarzony. Mózg to organ, który odpowiada za przetwarzanie sygnałów płynących z organizmu i zarządzanie jego pracą.
Umysł jest zaś „tworem” abstrakcyjnym. Nierealnym. Jest złudnym rezultatem procesów zachodzących w mózgu. Można go porównać do narośli na Twoim organie znajdującym się w głowie.
Zawiera wszystkie przekonania i wzorce, które przenikają do podświadomości i Twojej percepcji. Tam przetwarzane są wpływy, jakie wywiera na ciebie rodzina, otoczenie, poprzez wychowanie, edukację czy religię.
To zbiór iluzji, które masz na temat postrzegania świata, życia i siebie samego.
Umysł bardzo często tak silnie wpływa na człowieka, że tworzona przez niego iluzja świata, w Twoim postrzeganiu staje się bardzo realna. Odciąga Cię to od własnej wewnętrznej prawdy na temat tego kim jesteś. Od wewnętrznej mądrości z poziomu serca. Znajdujesz się wtedy pod pełna władza myśli i emocji.
Siła umysłu jest tym większa, im więcej jest chaosu, emocji, niepewności, lęków i konfliktów
w Twoim życiu.
Na tym właśnie możesz budować swoją percepcję życia. Znajdując się pod wpływem umysłu, chcesz stale coś komuś udowadniać – że jesteś od kogoś lepszy, mądrzejszy, bardziej wartościowy. Rywalizujesz z innymi o uwagę, pieniądze, stanowiska, władze, wpływy, uznanie.
Chcesz bronić lub przekonywać do swoich racji. Porównujesz się z innymi. Pragniesz dominować lub pozwalasz się zdominować i za siebie decydować.
Umysł kieruje Cię w tę stronę, gdzie poświęcasz energię na pozyskiwanie coraz większej ilości rzeczy materialnych, pieniędzy, wszystkiego tego co ma dać Ci iluzje szczęścia, ważności, bogactwa czy spokoju.
Pcha ku procesowi niekończącego się zapełniania, postrzeganych przez Ciebie, wewnętrznych deficytów. Umysł jest źródłem stresu i bazą wszystkich filtrów, które przesłaniają prawdziwy obraz Ciebie, życia i całego świata.
Kierując się na co dzień umysłem, poruszasz się po omacku, orientując się według popełnionych błędów, kosztownych konsekwencji i zderzeń z życiowymi ścianami.